Play-off açılışından bir gün önce Kawhi Leonard'ın durumu belirsiz

Birumut

New member
Cumartesi sabahı tam 10:58'de, Clippers koçu Tyronn Lue'nun Kawhi Leonard hakkındaki son sakatlığı ve müsaitliği, Pazar günü Crypto.com Arena'da Dallas Mavericks'e karşı Batı Konferansı play-off'larının 1. maçı için temkinli ve iyimserdi.

Leonard'ın takım arkadaşı Paul George, Cumartesi günkü antrenman öncesinde gazetecilerle yaptığı görüşmede şunları söyledi: “Bir noktada onun bizimle olacağını düşünüyorum.”

Lue'dan Leonard'ın sağ dizindeki iltihaplanma konusunda biraz netlik istendi çünkü George'un yorumları Clippers'ın en iyi oyuncusunun yedi maçın en iyisi ilk tur serisinin açılışını kaçıracakmış gibi görünmesine neden oluyordu.

Lue, “Henüz bilmiyoruz” dedi. “Evet, henüz bilmiyoruz ama her iki şekilde de hazırlanmalısınız. Yani emin değiliz ve adamlar hazır. Biz yola çıkmaya hazırız, bu yüzden her şeye hazırlanmalısınız.”

Lue, resmi olarak Leonard'ın oyun için şüpheli olarak listeleneceğini söyledi.

Lue, Leonard'ın Cuma günü takımın antrenmandan sonra bazı şut antrenmanları yaptığını ve planının Cumartesi günü tekrar şut atması olduğunu söyledi.

Lue, “Bugün biraz daha fazla hareketle daha fazlasını yapabilecek ve bazı antrenmanlardan da geçecek” dedi. “O halde bugünden sonra nasıl hissettiğini göreceğiz.”

Lue'ya Leonard'ın Cumartesi antrenmanında herhangi bir temas kurup kurmayacağı soruldu.

“Temas yok” dedi Lue.

Leonard en son 31 Mart'ta Charlotte'ta bir NBA maçında oynamıştı. Normal sezonun son sekiz maçında forma giyemedi.

Lue'ya, Leonard'ın Pazar günü oynayıp oynamayacağının ne olacağı soruldu, zira son oynamasının üzerinden üç hafta geçmiş olacaktı.

“Bilmiyorum” dedi Lue. “Tıbbi. Ben öyle değilim.”

Leonard'ın oyun dışı kalması durumunda muhtemelen Geogre ve James Harden'ın omuzlarına çok daha fazla yük düşecek, ancak Lue bu senaryoyu kabul etmeye istekli değildi.

Kawhi'nın var olup olmadığını bilmiyoruz” dedi Lue. “Şu an için bunu söylemiyorum. Ama bu hepimizin sorumluluğunda. Bu sadece bir oyuncu veya iki oyuncu değil. Hepimiz kolektif olarak işimizi yapıyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ve bu bir ya da iki adamla ilgili değil. Benim ve teknik ekibin yanı sıra herkesin de üretmesi gerekiyor.”

Clippers forveti Paul George, 39 sayısının 23'ünü Cavaliers karşısında aldığı geri dönüş galibiyetinde dördüncü çeyrekte attı.

(Ryan Sun / Associated Press)

Leonard bu sezon oynamadığında Clippers 7-7 öndeydi.

Clippers, Leonard'sız üç etkileyici galibiyet elde etti; evinde Denver ve Cleveland'ı, deplasmanda ise Phoenix'i mağlup etti.

Bu onlara, Luka Doncic ve Kyrie Ivring'in ölümcül geri sahasına sahip Dallas takımına karşı biraz umut veriyor.

Lue, “Evet, eğer gidemezse, sanki nerede olduğumuzu anlıyoruz,” dedi. “Denver'a karşı kazandığımız galibiyetler ve Cleveland'a karşı kazandığımız geri dönüş bizim için çok büyüktü, çünkü geçmişte Kawhi olmadan kazanmak bizim için zordu. Yani bunu görmek güzeldi, özellikle de aşağıya inerken.

“Bu oyunlara, galibiyetlere ihtiyacımız vardı ve bu adamların öne çıkıp bu şekilde oynamalarına ihtiyacımız vardı ve sonra Phoenix'i de buna dahil etmelisiniz. Bunlar bizim için çok büyük maçlardı.”

Clippers'ın beşinci sırada yer alan Mavericks'e hazırlanmak için dört günlük antrenmanı vardı. Bu süre zarfında Lue, Leonard'ın sakatlık hikayesine rağmen grubunun “keskin bir odaklanmaya” sahip olduğunu söyledi.

Lue, “Harikalardı” dedi. “Ve bu adamlara, oyun planına kilitlenmeleri, neyi elimizden almaya çalıştığımızı ve nelerden vazgeçmeye hazır olduğumuzu anladıkları için çok teşekkür ediyorum. Ama birçok şeyden vazgeçmek istemiyorsunuz ama vazgeçmeye hazır olduğunuz şeylerden bahsediyoruz ve şimdi oyunları inceliyoruz. Bunu biliyorlar. Bu konuyu onlarla konuşmamıza gerek yok. Nerede olmaları gerektiğini, ne yapmaları gerektiğini tam olarak biliyorlar. Ve bu, 1. Maça girerken iyi bir duygu.”

George, Clippers adına muhteşem bir sezon daha geçirdi; 22,6 sayı (takımda ikinci), 5,2 ribaund ve 3,5 asist ortalamaları yakaladı. Saha içinden %47,1, üç sayılık mesafeden ise %41,3 şut attı.

Clippers'ın Batı Konferansı'nda dördüncü sırada yer almasının başarısında önemli bir rol oynadı.

Leonard oynamazsa rolünün nasıl değişeceğini görmek ilginç olacak.

George, “Kawhi düştüğünde benim de üstlendiğim sorumluluğun aynısı” dedi.

Sakatlıklar George'u son iki sezon sonrasında play-off'ların dışında tuttu; Clippers 2022'de play-off'lara ulaşamadı.

Ancak Clippers, 2021'de franchise tarihinde ilk kez konferans finallerine ulaştığında yıldız George'du.

26.9 sayı, 9.6 ribaund ve 5.4 asist ortalamaları yakaladı.

Ancak Clippers'ın NBA şampiyonluğunu kazanma hedefine ulaşması için George'un yanında sağlıklı bir Leonard'a ihtiyaçları olacak.

“Yani çok çalışıyor. Yaralanan herkes -ki bu Kawhi- bu işin içinde olmayı herkesten çok istiyor ve bu yüzden çok çalışıyor” dedi George. “Ulaşılabilir olmak için elinden geleni yapıyor. Hepimiz bunu görüyoruz; ortaya koyduğu işi ve hazır olduğunda hazır olacak.”