James Harden, Kawhi Leonard'ın yokluğunda elinden gelenin en iyisini yaptı

Birumut

New member
Pazar günü dördüncü çeyreğin sonlarına doğru skor 98-98 berabere kalırken, Clippers'ın Dallas Mavericks karşısında bir zamanlar aşılamaz gibi görünen 31 sayılık üstünlüğü, James Harden'ın topu Terance Mann'a kaçırdığı üç sayılık basketle vermesiyle sona erdi.

Clippers savunmada geri çekilirken koç Tyronn Lue, American Airlines Center'daki sağır edici uğultu arasında Harden'a bağırdı.

“Şamandırayı vur. Şamandırayı vur,” diye bağırdı Lue, Harden'a.

Harden'a verilen mesaj, Clippers'ın ana yıldızlarından biri olduğu ve Kawhi Leonard'ın sağ dizindeki sakatlık nedeniyle Pazar günü Batı Konferansı ilk tur play-off serisinin 4. maçına çıkmaması nedeniyle Harden'ın daha fazla yük taşıması gerektiği mesajı açıktı. kazanacaklardı.

Nokta atıldı.

Lue Salı günü Crypto.com Arena'da Çarşamba gecesi 5. maç öncesinde Clippers'ın antrenmanından önce “Bundan sonra beş kez üst üste beş uçuş yaptı” dedi. “Yani ilk defa açıktı. 'Gerçekler!' dedi. Hakikat!' ya da bu ne anlama geliyorsa. Sonra geldi ve üst üste beş yaptı. Ama oradaydı. Orada.”

Harden, Clippers'ın 2-2 berabere kaldığı en iyi yedi serideki iki galibiyetinde fark yaratan isim oldu.

Mavericks'e yardım etti ve saldırdı. Clippers'ın sahip olduğu diğer silahlara rağmen agresif olmaktan korkmuyordu ve lider olmaya istekliydi.

Harden, Leonard'ın takımdan uzak kaldığı dönemde elinden gelenin en iyisini yaptı. Clippers Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Leonard'ın tekrar oyundan çıkacağını, dolayısıyla Los Angeles'ın tekrar Harden'a yöneleceğini söyledi.

Leonard'sız iki galibiyette Harden 30.2 sayı, 7.5 asist ve 4 ribaund ortalamaları yakaladı. %58,8 sahadan, %62,5 üçlük isabetinden ve %100 serbest atış çizgisinden şut çekti.

Leonard'ın oynadığı 2. ve 3. maçlarda alınan iki mağlubiyette Harden, 21.5 sayı, 6.5 asist, 4 ribaund ortalamaları yakalarken %48.1 saha içi ve %38.9 üçlük oranı yakaladı.

“Evet, yaptığı şey inanılmaz. James'in yaptığı şey inanılmaz” dedi Mann. “Onun rolü kolay değil, özellikle de takıma geç geliyor. … Özümüz yıllardır birlikteyiz ve sırf onun gelip, jelleşip bunu anında çözmesi için. Arkadaşlar girip çıkıyor, her gece oyun tarzını değiştiriyor. Bence yaptığı şey inanılmaz. Bu yüzden ona bağırın.

Dahası, Harden Clippers adına zorlu dakikalar geçiriyor ve hala üretken. 2024 NBA play-off'larında maç başına dakika sayısı açısından 41,3 ortalamayla dokuzuncu sırada yer alıyor.

Lue, Clippers'ın kazanma şansına sahip olması için gerçekten de Harden'ın sahada olmasına bu kadar ihtiyacı olup olmadığı sorulduğunda güldü:

“Evet. Evet, yapıyoruz. İyiydi,” dedi Lue. “Ben de onunla konuşuyordum, fırsat buldukça onu dinlendirmeye çalışıyordum. Ama bu play-off'lar. Yani o sahada olmak istiyor, bizim de ona ihtiyacımız var ve o bizim başarımızın büyük bir parçası. Bu yüzden onu mümkün olduğu kadar sahada tutmalıyız. Ama ona mola verebildiğimizde, ona da mola vermemiz gerekiyor.

Harden, kendisine 35,6 milyon dolar ödeyecek olan anlaşmanın son yılında ve bu yaz onu sınırsız serbest oyuncu yapacak. Clippers'ta kalmak istediğini defalarca dile getirdi.

Hikaye, oyuncuların play-off'larda para kazanabilecekleri yönünde.

Harden 26 sayı, 7.0 asist ortalamaları (NBA'de yedinci) ve play-off kariyerinde en iyi %54.1'lik saha performansına sahip olduğundan, %50'si üçlük aralığından olmak üzere, maaş günü için iddiasını ortaya koyuyor.

Harden, 4. maç sonrasında şunları söyledi: “Bunu değiştirebildiğim ve kolaylaştırıcı ya da golcü olabildiğim için çok şanslıyım.” “Kariyerim boyunca bunu elit bir seviyede yaptım, ne demek istediğimi anlıyorsun.” ? Yani bu takıma gelme düşüncem kazanmak için ne gerekiyorsa yapmak ve nihai hedefe ulaşmaktı. Ve bu ister gol atmak olsun ister kolaylaştırıcı olsun, bence bu topa sahip olma ve oyun oyun şeklinde oluyor.

“Sanırım normal sezon boyunca basketbolda gol attığım ya da çift haneli asist yaptığım bazı anlar yaşadım. 1. Maçtaki sorunuza yanıt vermek gerekirse, Kawhi'nin dışarıda olduğunu ve benim daha agresif olmam gerektiğini biliyorduk. [Sunday night]Kawhi'nin dışarıda olduğunu biliyorduk. Daha agresif olmam gerekiyordu. Bu yüzden benim için oldukça basit.”