Clippers'ın sezon dışı en büyük soruları arasında Kawhi Leonard'ın sağlığı var

Birumut

New member
DALLAS —

Steve Ballmer, oturduğu yerden eğildi ve yanından geçen bir muhabirle el sıkıştı; Clippers'ın sahibi, takımının American Airlines Arena'da Dallas Mavericks'e karşı 6. maçta 114-101'lik bir mağlubiyetle play-off'lardan elenmesini izledikten sonra üzgün görünüyordu.

Birkaç dakika sonra Clippers antrenörü Tyronn Lue, Ballmer'ın soyunma odasına girip oyuncularla konuştuğunu söyledi.

Basketbol operasyonları başkanı Lawrence Frank ile birlikte Ballmer'ın, gelecek sezon yeni arenası Inglewood'daki Intuit Dome'a taşınmaya hazırlanırken serinin geleceği hakkında vermesi gereken birçok karar var.

Soruların çoğu Kawhi Leonard'ın sağlığı, Paul George ve Lue'nun sözleşme uzatmaları ve Clippers'ın James Harden'ı yeniden imzalayıp imzalamayacağına odaklanacak.

Lue, Ballmer'ın sezon sonu mağlubiyetlerinin ardından oyuncularla konuşma kararının takım için “çok” anlam taşıdığını söyledi.

“Dünyanın yedinci, sekizinci en zengin adamına sahipsiniz ve o gerçek bir hayranınız. Mesela o gerçek bir hayran. Bize ailedenmişiz gibi davranıyor” dedi Lue. “Aslında her bireye gerçekten önem veriyor ve bunu defalarca gördük. Yani, bir basketbol oyuncusu olarak değil, bir kişi olarak ve kim olduğunuza gerçekten saygı duyan bir sahibiniz olduğunda, bu çok şey ifade eder. Seni sadece basketbol sahasına çıkarıp 'Tamam, benim için çalışıyorsun' demek değil. Mesela her bireye gerçekten gerçekten değer veriyor. Galibiyetleri önemsiyor. Ateşlendi. Bu konuda tutkulu. Bay Ballmer'ın en çok sevdiğim yanı da bu. Herkese eşit davranıyor” dedi.

Clippers, sağ dizindeki iltihaplanma nedeniyle serideki dördüncü maçını kaçıran Leonard'sız bir kez daha oynamak zorunda kaldı. Normal sezonda 68 maç oynadı ancak dizindeki sorun nedeniyle son sekiz maçı kaçırdı. Mavericks'e karşı 2. ve 3. maçlarda oynadı ancak sınırlıydı. Leonard 6. maç için Dallas'a gitmedi.

George, “Etrafta olduğu zamanlar çok sinirliydi” dedi. “Bunu onun üzerinde görebiliyordun. Orada olmak istiyordu. Bizimle birlikte olmak istiyordu. Ama dediğimiz gibi onu geride tutan, kendisi olmadığını fark eden, onu koruyan daha fazla personel vardı. Bu yüzden onu bağlamaya ve elinden geleni yapmaya hazırdı. Bu yüzden orada bizimle olamamanın onun için sinir bozucu olduğunu biliyorum.”

Leonard, önümüzdeki sezondan itibaren yaklaşık 152 milyon dolar değerinde üç yıllık bir uzatma imzaladı. Ama George uzatma sözleşmesini imzalamadı. Gelecek sezon için 48.7 milyon dolarlık bir oyuncu opsiyonu var. Clippers'ın George'a sunabileceği en fazla teklif, değeri 221 milyon dolara varan dört yıllık bir uzatma ve bu da onun sözleşmesinin son yılında çekilme kararı almasına bağlı.

18'e 6'lık bir gecede mücadele eden George'a kendisini uzun vadede Leonard ve Harden'ın yanında Clippers'ta görüp göremeyeceği soruldu.

George, “Evet, eğer bu şekilde çalışırsa” dedi. “Kesinlikle.”

Philadelphia 76ers ve Orlando Magic'in George'un bir anlaşmaya varamaması durumunda onunla yarışacağı bildiriliyor. Her iki takımın da George'a sunabileceği en fazla teklif, yaklaşık 212 milyon dolar değerinde dört yıllık bir anlaşma.

Clippers guardı Norman Powell, Dallas'tan Maxi Kleber (42) ve guard Dante Exum'a (0) karşı turnike yapmaya çalışıyor.

Clippers guardı Norman Powell, Mavericks'in forveti Maxi Kleber'i (42) ve guard Dante Exum'u (0) koridorda mağlup ettikten sonra turnike yapmaya çalışıyor.

(Jeffrey McWhorter / Associated Press)

George, “Henüz buna odaklanmadım bile” dedi. “Kendimi sindirmem gereken çok şey var, bu yüzden henüz ona bile ulaşamadım. Her şeyin biraz rahatlamasına izin vererek geri dönmeyi dört gözle bekliyorum. Ailemle konuşun, aile desteğinin yanında olun ve ardından bir sonraki adıma geçin. Ama henüz orada değilim.”

Harden bu yaz sınırsız serbest oyuncu olacak. Ekim ayında Philadelphia ile yapılan takas sonucunda Clippers tarafından satın alınan Harden, bu sezon 35 milyon dolar kazandı ancak finalde 18'e 5 şut atarak ilk turu geçmelerine yardımcı olamadı.

Geleceği soruldu.

Harden, “Bilmiyorum bile” dedi. “Bana cevabını bilmediğim bir soru soruyorsun. Bunu düşünmedim bile.”

Clippers, Lue'nun “uzun bir süre” koç olarak görev yapmasını bekliyor ve kamuoyu önünde konuşmaya yetkili olmayan bir kişiye göre plan, onun sözleşmesini uzatmak. Lue'ya uzatma almayı isteyip istemediği sorulduğunda Lue, Ballmer, Frank, genel müdür Trent Redden, genel müdür yardımcısı Mark Hughes ve iş operasyonları başkanı Gillian Zucker'a olan düşkünlüğünden bahsetti.

“Umarım öyledir” dedi Lue. “Buraya etrafta dolaşmaya, her yere gitmeye gelmedim. Bay Ballmer, Lawrence, Mark, Trent, Gillian, hepsi bana çok iyi davrandılar. Olmak istediğim yer burası ve umarım onlar da aynı şekilde hissediyordur. Buraya geldiğimden beri daha iyi bir deneyim yaşamadım. Bay Ballmer bana pek çok farklı şey gösterdi. Eğer burada olmasaydım haberim olmayacaktı. … Yani, sahibiyle, yani ön büroyla harika bir ilişkiye sahip olmak harika. Bu yüzden uzun vadede burada olmayı çok isterim.”

Lakers, Cuma günü teknik direktör Darvin Ham'i kovduğunda Lue'nun adı, kendisine beş yıl önce teklif edilen iş için potansiyel bir aday olarak ortaya çıktı ancak taraflar bir anlaşmaya varamadı.

Lakers'ın koçluk söylentileri sorulduğunda Lue, “Evet, bu konuda gerçekten bir yorumum yok” dedi. “Demek istediğim, aranmak harika bir şey. Biliyor musun, bu gerçekten çok güzel bir duygu. Ancak dediğim gibi burada olmak istiyorum ve umarım bunu sağlamlaştırabiliriz.”